لزوم حمایت از کسب و کار خرد و دستفروشی برای بهبود اقتصاد

یک کارشناس اقتصادی گفت: این کسب و کارها می‌تواند خود را در قالب دستفروشی نیز نشان دهد اما باید برای آنها مکان‌هایی را در نظر گرفت تا هیچکس مزاحم آنها نشود و بتوانند محصولات خود را به بازار عرضه کنند.

هادی سلیمی زاده، کارشناس اقتصادی با تاکید بر حمایت دولت از کسب کارهای خرد، گفت: بازار باید اجازه پا گرفتن کسب و کاردهای خرد را بدهد، باید برای این کسب و کارها در بازار تقاضا ایجاد کرد.

وی با اشاره به تجربه کشور ژاپن در این زمینه، ادامه داد: در این کشور پیشرفته، بزرگترین بازارهای آن از طریق دستفروشی ایجاد شده است و مردم ژاپن توانسته اند از طریق دستفروشی صنایع دستی و محصولات کشاورزی خود را بدون واسطه به دست متقاضیان برسانند.

سلیمی زاده در ادامه عنوان کرد: دو چالش اصلی در این زمینه وجود دارد که یکی سد معبر و دیگری ایجاد مشکل برای مغازه داران است و از همه مهمتر کیفیت کالاهای عرضه شده می باشد، اما راهکار آن ساماندهی تولیدکنندگان خرد و دستفروشان است.

وی افزود: در کشور هند این تجربه وجود دارد که دستفروشان را از طریق اعطای کد و بیمه کردن کالاها برای کیفیت، ساماندهی کردند، در ایران نیز باید ساماندهی دستفروشان انجام شد و از این کسب و کارها حمایت کرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در تهران نیز عده ای برای دستفروشی موزاییک فروشی و چرخ فروشی می‌کنند تا اجازه دهند دستفروشان در آن مکان ها بساط کنند.

سلیمی زاده افزود: در حوزه فروش صیفی جات می توان با حمایت از دستفروشی، میوه های ارزان قیمت را بدون واسطه به دست مصرف کنندگان رساند، باید برای تولیدکنندگان خرد زیرساخت هایی را ایجاد کرد تا آنها نیز بتوانند کسب درآمد کنند.

وی در پایان با تاکید بر اصلاحیه ماده ۱۶ قانون بهبود فضای کسب و کار، گفت: در ماده تماما ظرفیت های قانونی حمایت از اینگونه کسب و کارها نیز دیده شده است و صرفا همتی برای اجرا از سوی شهرداری ها یا دولت رامی خواهد.

خرید تضمینی محصولات دانش‌بنیان حوزه آب و برق در کشور

محمدولی علاءالدینی –  مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالاهای آب و برق (ساتکاب) – با حضور در برنامه پایش، یکی از محورهای اصلی فعالیت ساتکاب را حمایت از ساخت داخل و استفاده از فناوری‌های نوین دانست و افزود: یکی از الزامات اصلی حمایت از تولید کننده داخلی، ایجاد بازار مناسب برای خرید محصولات ارائه شده در این بخش است؛ بر همین اساس شرکت ساتکاب خرید تضمینی محصولات دانش‌بنیان حوزه آب و برق را در دستور کار قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان صنعت آب و برق با مجموعه ساتکاب در ارتباط هستند، گفت: از ابتدای سال تاکنون هفت رویداد کارآفرینی آب و برق توسط ساتکاب برگزار شده است که خوشبختانه از رویداد دوم با شناسایی نیازهای موجود در این بخش، روند بومی‌سازی کالاهای صنعت آب و برق با همکاری‌ شرکت‌های دانش‌بنیان و ساتکاب در حال انجام است و محصولات ارزشمندی برای استفاده در این صنعت تولید شده است.

علاءالدینی صنعت آب و برق را بازار بزرگی برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به این عرصه دانست و گفت: وزارت نیرو تنها در نیمه دوم امسال ۲۲۷ پروژه مهم صنعت آب و برق را با اعتباری بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان کشور به بهره‌برداری خواهند رساند. براساس ارزیابی صورت گرفته هر یکصد میلیون تومان سرمایه‌گذاری برابر با ایجاد یک شغل است؛ بنابراین سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومانی در این مدت ۳۳۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم را در این بخش ایجاد کرده است.

مدیرعامل ساتکاب با اشاره به ‌راه‌اندازی سیستم‌ پهبادی برای رصد کامل شبکه آب و برق کشور، گفت: با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان پهبادهای افق‌ پرواز و عمود پرواز به منظور رصد خطوط انتقال برق، رودخانه‌ها و مسیل‌ها، سدها و مناطق دارای رانش خاک طراحی و آماده‌سازی شده که اطلاعات با بهترین کیفیت بلافاصله به مرکز مخابره شده و مورد پایش و استفاده قرار می‌گیرد.

علاءالدینی یادآور شد: تاکنون رصد خطوط انتقال برق توسط بالگرد صورت می‌گرفت که استفاده از پهبادهای تولید شده در این بخش موجب صرفه‌جویی قابل توجهی در این حوزه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۹۵ درصد نیازهای صنعت آب و برق توسط متخصصان داخلی تولید می‌شود، گفت: با تلاش متخصصان کشورمان، ایران توانسته است در میان چهار کشور سازنده توربین ژنراتورهای گازی قرار گرفته و رتبه چهاردهم تولید برق جهان را به خود اختصاص دهد.

پست های مرتبط

پیام بگذارید